عوارض پیوند مو

کاشت مو

پیوندمو

پیوند  مو یکی از مؤثرترین پروسه های زیبایی است. در پیوند موی طبیعی، موهای خود فرد از قسمتهای اطراف سر برداشت و به قسمتهای طاس و کم موی بالای سر پیوند زده میشود. این فرآیند در کلینیک کاشت مو با استفاده از بی حسی موضعی انجام شده و پس از پیوند مو، این موها ابتدا دچار ریزش شده و بعد از 6 الی 9 ماه نتیجه نهایی و مطلوب با رشد مجدد موهای پیوند شده فراهم خواهد شد.

عوارض پیوند مو

معمولا در هر فردي كه پيوند مو انجام مي دهد مقداري ريزش موهاي كاشته نشده ديده مي شود. ريزش بسيار شديد عارضه اي نادر است. اين مشكل موقعي اتفاق مي افتد كه گرافتها در منطقه اي كه داراي موهاي مينياتوري زياد است كاشته شده و بعد از كاشت استرس جراحي باعث ريزش سريعتر موهاي ضعيف شده در اثر دي هيدروتستوسترون مي شود. اگر ريزش در 2 تا 3 هفته اول باشد آناژن افلوويم است. استرس جراحي شامل قطع جريان خون، فاكتورهاي شيميايي و راديكالهاي آزاد توليد شده، هستند كه عوامل بسيار قوي براي آناژن افلوويوم مي باشند.

اگر 6 تا 10 هفته پس از عمل شروع شود تلوژن افلوويوم است. به خصوص درافرادي كه طرح ريزش موي آنها منتشر است درصد موهاي مينياتوري مي ريزد. اين عارضه بخصوص در زنان مشكلات زيادي از نظر زيبايي ايجاد مي كند. از طرفي چون در زنان با طرح ريزش موي زنانه هم موها نسبت به دي هيدروتستوسترون حساس است بيشتر مستعد اين ريزش پس از عمل مي باشند به همين دليل بيشتر جراحان ترجيح مي دهند زنان را عمل نكنند.

درجه افلوويوم معمولا قابل پيش بيني نيست. اگر بيماران مي دانستند كه اين ريزش تا كي و يا چه ميزان ادامه مي يابد، استرس آنها كمتر مي شد. اين ريزش 2 تا 4 هفته پس از عمل شروع مي شود و معمولا 3 تا 6 هفته ادامه دارد. رشد مجدد اين موها به طور همزمان يا قبل از رشد گرافتهاي كاشته شده است و يك درصدي از موهاي ريزش يافته ممكن است اصلا رشد نكند. براي كاهش اين ريزش چند نكته پيشنهاد مي شود.

1- به هنگام اسليت زدن جراح زمان بيشتري را صرف اين كار كند و با دقت بيشتري اسليت ها را بين موهاي سالم وارد كند تا باعث قطع موهاي موجود و يا آسيب به فوليكول آنها نشود.
2- در منطقه اي كه موهاي نسبتا زياد داشته به خصوص موهاي مينياتوي از كاشت متراكم بپرهيزد.
3- 4 تا 7 روز پس از عمل ازمحلول ماينوكسيديل موضعي دوبار در روز استفاده كنند.

از بين رفتن حس ناحيه مياني اكسي پيتال يا ورتكس تا مدتي بعد از پيوند مو طبيعي است. به خصوص در تكنيكي كه نوار كامل از پشت سر برداشته مي شود. در اين حالت رشته هاي اعصاب بيشتري قطع مي شوند. اين مشكل بعد از چند هفته تا 5 ماه بر طرف مي شود و به ندرت تا 18 ماه باقي مي ماند و در موارد بسيار نادر هميشگي مي شود. جراح بايستي به هنگام برداشت نوار دو نور تا حد ممكن قطع اعصاب اصلي باشد. استفاده صحيح از سرم متورم كننده از آسيب اعصاب پيشگيري مي كند.

 

About The Author

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *